Fehér Péter

Netgeneráció most

„Megdöbbentőnek tartom, hogy az oktatás minőségének romlásával kapcsolatos sok hűhó és vita közepette figyelmen kívül hagyjuk a legalapvetőbb okot. Tanulóink radikálisan megváltoztak. A mai diákok már nem azok, akiknek a jelenlegi oktatási rendszert tervezték.” Mark Prensky

Mintegy hónapja, egy iskola nevelőtestületete meghívott egy értekezletre, amelyen az IKT eszközök használatáról beszélgettünk. Természetesen elterelődött a szó a digitális generáció, netgeneráció, digitális bennszülöttek témájára, és a web 2.0-nak nevezett internet használatára. Több kolléga is tágra nyílt szemmel nézett, amikor megkérdeztem tőlük, hogy el tudják-e képzelni, hogy amire kijönnek az óráról, a tanórájuk egy részlete, már videó formájában fent van a legismertebb videó megosztó portálon. Hüledezésükre válaszul (mert nem erről szólt az értekezlet) néhány szóban vázoltam a lehetőségeket, aztán belátták. Nem telt el néhány nap, egy másik iskolában, ha nem is pontosan úgy, de hasonló eset történt.