Vörös foltok a körtén, mint kezelni

bőrsapka krém és pikkelysömör

Endre kérdése: Körtefám levelein narancssárga színű foltok jelentek meg. Mi okozza a tüneteket?

kenőcs radevit aktív pikkelysömör

Aki válaszol: Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos Kedves Kérdező! A körtefákon, elsősorban azok levelén, ritkábban a hajtáson és gyümölcsein okoz tünetet a körterozsda Gymnosporangium sabinae.

a legjobb kenőcsök és krémek pikkelysömörhöz

A kórokozó spóráinak kifejlődéséhez két gazdanövényre van szüksége, köztes gazdája a körte, főgazdája pedig a borókafajok Juniperus sp. A leveleken kezdetben a tünetek mm-es, sárga, ovális alakú foltok formájában jelennek meg. A halványzöld foltok idővel sárgulnak, majd narancsvörös színűek lesznek, udvaruk pedig sárga színű marad.

Monília-gyümölcstünet fotó: Kálmán Anna Léda Körterozsda A Gymnosporangium sabinae egy heteroecikus, gazdaváltós gomba. Gazdanövénye a körte és a Juniperus boróka fajok. Borókán telel át a kórokozó. Tavasszal csapadék hatására bazídiospórákkal indul el a fertőzés, szél segítségével terjed el a fertőző anyag.

Ezek a foltok fokozatosan nagyobbodnak, megvastagodnak. A levél színén kialakulnak az apró, sötétbarna, feketés képletek, amelyek kissé kiemelkedő pontok formájában észlelhetők.

pikkelysömör kezelés fotó

A levél fonáki oldalán pár mm nagyságú kiemelkedő világosbarna színű un. A levélen, hajtáson és terméseken is megjelennek az ecídiumok, melyeket vastagodás is kísér. A borókafajok hajtásain orsó alakú megvastagodás található a károsítás helyén.

pikkelysömör kezelése hidrogén-peroxiddal külsőleg vélemények

A fertőzött vesszők évről-évre vastagodnak, ezen a helyen a kéreg felrepedezik, és a többéves fertőzött vessző elhal. A gomba gazdaváltós faj, vagyis először a borókát fertőzi, ahol a kórokozó az orsószerűen megvastagodott vesszőiben micélium formában telel át.

hogyan lehet enyhíteni a pikkelysömör gyulladását a fején

Tavasszal a kifejlődött spórák légmozgás segítségével jutnak a körtefa levelére, megfertőzik azt, majd hamarosan megjelennek a levelein a sárga foltok is. A gomba kifejlődése két különböző növényhez kötött, ezért a fertőzés létrejöttének feltétele a két növény közelsége is. A körtefajták körterozsdára való érzékenysége között vörös foltok a körtén nem lehet tenni.

Az egyes borókafajok viszont eltérő érzékenységűek, vagyis a betegség ellen, a nem fogékony, vagy kis mértékben fogékony borókafajok ültetésével is védekezhetünk. Amennyiben körtefáinkat rendszeres védjük a körtevarasodás kórokozója ellen, rendszerint e betegség ellen már nem szükséges a kémiai védekezés.

1. Tünetek[ szerkesztés ] A körtefákon, elsősorban annak levéllemezénde néha a levélnyélen vagy a hajtáson is kifejlődhetnek tünetek.
  2. A körte károsítóinak bemutatása
  3. Körterozsda – Wikipédia
  4. Ereje az erdei krém pikkelysömör
  5. körtefa betegsége | zalai-iskola.hu
  6. A körte fő betegségei - Mezőhír
  7. Vörös foltokat öntött ki a lábakon

A készítmények közül a difenokonazol, ciprodinil, mankoceb hatóanyagok eredményesen használhatók.